Tudástár

Weboldalkészítés: sablon vagy egyedi fejlesztésű weboldal?

A weboldalkészítés két módon közelíthető meg: vagy sablonból dolgozunk, egy már létező weboldalmotor megoldásait használva, vagy egyedi fejlesztéssel készíttetünk, teljesen a saját igényeinkre alakítva azt. A két megoldás jelentősen eltér, nem csak a szükséges idő és büdzsé tekintetében, de azért is, mert alapvetően eltérő helyzetekben lehet rájuk szükség. 

Ebben a cikkben átvesszük, mikor lehet szükség egyedi fejlesztésre, és mikor hasznosabb sablont alkalmazni, legyen szó akár személyes, hobbi- vagy üzleti weboldalról.

Ezeket a témákat vesszük át röviden és egyszerűen:

Egyedi fejlesztésű weboldal vagy sablon: mi a különbség? 

A sablon egy olyan kész formátum, mely a designt és a funkciók egy részét már tartalmazza. Mondhatni „dobozos termék”, amelyet viszonylag gyorsan és egyszerűen telepíthetünk, és használatba is vehetünk, miközben személyre is szabhatjuk azt. 

Ezzel szemben az egyedi fejlesztésű honlap esetén minden a legelejéről kezdődik, teljesen személyre szabható az utolsó betűig. A dizájn, a funkciók, a váz: mind egyedileg programozott, az egyedi igényeinek megfelelően fejlesztett. 

A különbség tehát kézzel fogható, azonban lényeges, hogy egyik sem rosszabb a másiknál, éppen csak mindkettőnek megvannak a maga előnyei és hátrányai. 

A legfontosabb szempont, hogy az egyedi fejlesztés szinte mindig időigényesebb és költségesebb, mint egy sablon használata. Elsősorban akkor van szükség egyedi fejlesztésre, ha olyasmire van szükségünk, amit a sablonok képtelenek megadni, valamilyen extra funkcionalitásra, amire nincs elérhető funkció vagy bővítmény. 

Az egyedi fejlesztés jellemzően nagyvállalati szinten praktikus megoldás, olyankor, ha a büdzsével szabadabban bánhatunk, és dedikált szakember vagy ügynökség végzi a fejlesztést és a későbbi karbantartást. Kis- és középvállalatoknál, vállalkozásoknál ez arányaiban sokkal nagyobb terhet jelent, és kétséges, megtérülő befektetés-e. 

De mielőtt messzemenő következtetéseket vonnánk le, bontsuk ki a két megoldás előnyeit és hátrányait. 

Pro és kontra érvek a sablon weboldalnál 

Ma már kismillió sablon weboldalkészítő megoldás közül választhatunk szabadon. Ezek között vannak, amelyek egyszerű online kezelőfelületen szinte azonnal publikációra kész weboldalakat kínálnak, de ha saját tárhelyen egy kicsit komplexebb (több aloldalból álló, több funkcióval bíró) weboldalt akarunk létrehozni, akkor általában a WordPress a legkézenfekvőbb választás. 

A sablon weboldal előnyei 

1. Egyszerűen kezelhető 

A WordPress egy tartalomkezelő rendszer, vagy más néven CMS (content management system). Legnagyobb előnye, hogy hacsak nem akarunk különösen bonyolult weboldalt készíteni, fejlesztői segítség nélkül is viszonylag könnyen kezelhető, a használata nem bonyolultabb, mint mondjuk egy alapvető operációs rendszeré a számítógépen. 

A telepítést követően beléphetünk a kezelőfelületbe, ahol egy menürendszerben alakíthatjuk szabadon a megjelenést, hogy milyen aloldalakat akarunk publikálni, hogy azokon milyen tartalom és hogyan jelenjen meg. 

  • A megjelenéshez szabadon válaszhatunk több ezer sablon közül, amelyek között akadnak ingyenes és fizetős dizájnok is. 
  • Ezeket a sablonokat általában szabadon módosíthatjuk: a színeket, menüt, láblécet és hasonló elemeket egy viszonylag egyszerű menürendszerben, az egyes oldalak pontos elrendezését pedig egy vizuális kezelőfelületen. 
  • A bejegyzéseket közvetlenül a kezelőfelületen írhatjuk meg, akár egy hagyományos szövegszerkesztőben. 
  • A médiafájlokat (képek, videók stb.) szintén egyszerűen, akár közvetlenül a saját számítógépünkről tölthetjük fel. 

A modern WordPress sablonok szinte kivétel nélkül reszponzív sablonok. 

2. Gyorsan élesíthető 

Ha megvan a tárhely és ahhoz közvetlenül hozzáférünk, akkor egy WordPress motor telepítése nem bonyolultabb, mint bármilyen szoftveré egy asztali gépen vagy laptopon. 

Sok tárhelyszolgáltatónál a tárhelyhez eleve előre telepített WordPresst adnak, vagyis a szakember elvégzi helyettünk az alapvető telepítést és beállításokat, ezután csak be kell lépni és kezelni a weboldalt. Ez viszont nem általános, mindig tájékozódjunk arról, hogy milyen szolgáltatások járnak a tárhelyünk mellé. Más esetekben a tárhely adminisztrációs felületén találhatunk beépített telepítőt, amivel magunk is néhány kattintással telepíthetjük a CMS rendszert. 

3. Költséghatékony 

A WordPress vagy más sablonok használata az esetek túlnyomó többségében jóval költséghatékonyabb, mint az egyedi fejlesztés esetén. 

Maga a WordPress ingyenesen letölthető, telepíthető, de természetesen egy weboldal nincs ingyen – ha sablont használunk, akkor is fizetnünk kell a domain és a tárhely bérléséért, az esetleges extra szolgáltatásokért (ha például igénylünk karbantartást egy szolgáltatótól), előfordulhat az is, hogy olyan bővítményre vagy sablonra van szükségünk, amely fizetős. 

Mindennek a költségei azonban jellemzően eltörpülnek az egyedi fejlesztésű weboldalé mellett. Ennek egyszerű oka az, hogy az egyedi fejlesztés komplex és időigényes folyamat, és általában egy fejlesztő vagy ügynökség óradíját kell majd fizetnünk, amíg a weboldal elkészül. 

4. Könnyű frissíteni és fejleszteni 

A tapasztaltabb felhasználók is kedvelik a WordPresst, ugyanis nyílt forráskódú, ami annyit tesz, hogy a rendszerét bárki szabadon módosíthatja, fejlesztheti. Így a programozáshoz értők a maguk igényeire szabhatják a weboldalt, és a tengernyi bővítmény, sablon és beépülő elem segíteni fog a magasabb szintű testreszabásban is.  

A nyílt forráskód további előnye, hogy óriási közösség áll a WordPress mögött, túlzás nélkül szakemberek tízezrei dolgoznak az egyes sablonok, beépülő bővítmények, funkciók fejlesztésén. 

5. Rengeteg lehetőség a testreszabásra 

A WordPress egyik nagy erőssége a bővítményekben rejlik. A WordPress egy moduláris rendszer, tehát a működését úgy kell elképzelni, mint az építőkockákat. Habár az egységek elkülönülnek, mégis egymásra épülnek. 

Magát a megjelenést a kiválasztott sablon alakítja. Ha a sablont lecseréljük, a tartalom nem fog megváltozni, csak a honlap megjelenése.  

Az újabb bővítmények (pluginek) hozzáadásához sincs szükség fejlesztői háttérre. A bővítmények pedig újabb és újabb funkciókat garantálnak, az űrlaptól kezdve a térképen át a fizetési rendszerekig. 

Jelenleg több mint 60 000 ingyenes bővítmény áll rendelkezésünkre – ugyanakkor érdemes körültekintően választani ezek közül, alaposan megvizsgálni, hogy rendszeresen frissítik-e az adott bővítményt és milyenek a felhasználói értékelések. 

A bővítmények segíthetnek egyedi dizájnmegoldások beépítésében, a keresőoptimalizálásban, bőségesebb analitikát adhatnak, űrlapokat, felugró ablakokat készíthetünk velük, hogy csak néhány gyors példát említsünk. 

A bővítményeket elérhetjük közvetlenül a WordPress kezelőfelületéről, a telepítésük néhány kattintással megoldható, és bármikor kikapcsolhatjuk őket. 

6. Ideális a keresőoptimalizáláshoz (SEO) 

Amikor üzleti weboldalt készítünk, általában fontos szempont, hogy azt a felhasználók anélkül is megtalálják, hogy fizetett hirdetésekkel oda irányítanánk őket. Erre általában a legjobb megoldás a keresőoptimalizálás (search engine optimization, SEO), ami röviden annyit tesz, hogy arra törekszünk, a nekünk fontos keresésekre minél előbb jelenjen meg a weboldalunk a Google találatai között. 

A tapasztalatok szerint a WordPress jól teljesít ebben: a Google robotjai, amelyek a netes tartalmakat böngészik és indexelik, könnyen tudják olvasni, számos bővítmény pedig segít abban, hogy a tartalmakat optimalizáljuk azok közzététele előtt, és abban is, hogy a teljesítményüket (rangsorolásaikat) hosszú távon kövessük. 

A sablon weboldal hátrányai 

Természetesen vannak esetek, amikor a sablon weboldal nem ideális az üzleti céljainkat tekintve. Itt röviden ezeket a szempontokat tekintjük át. 

1. Tervezési korlátok 

A sablon, ahogy elnevezéséből is adódik, nem módosítható teljesen szabadon. Bizonyos keretek között kell dolgoznunk, és bár a WordPress például elképesztően rugalmas és több tízezer bővítménnyel egészíthető ki, megeshet, hogy olyan funkciókra van szükségünk, amelyet nem találunk meg ilyen „dobozos”, előre elkészített formában. 

Kisvállalkozások esetében nagyon ritkán merül fel ilyen igény, és mielőtt döntünk, érdemes szakemberrel, fejlesztővel konzultálni – de ha teljesen szabadon akarjuk fejleszteni a weboldalt, akkor lehet, hogy jobb döntés az egyedi fejlesztés. 

2. Lassabb lehet 

Egy sablon rendszerben rengeteg előre beépített funkció fut párhuzamosan, erre jönnek rá az általunk hozzáadott bővítmények – megeshet, hogy mindez hátrányba hozza a weboldalt, mert megnöveli annak betöltési sebességét. 

Hangsúlyozzuk, hogy ez egy nagyon ritkán felmerülő probléma, és a sablon kis optimalizálásával általában könnyen orvosolható. Ugyanakkor kétségtelen, hogy egy egyszerű, extra funkcióktól, bővítményektől mentes, statikus weboldal valószínűleg gyorsabb lesz, mint ha egy sablont töltenénk fel tartalommal. 

Ugyanakkor az egyedi fejlesztésre elsősorban akkor van szükség, amikor komplexebb funkciókra van szükség – ilyenkor pedig a betöltési sebesség a komplexitással ismét növekedhet. 

3. Sebezhetőségek 

A sablon weboldalak maguk általában biztonságosak – még a nyílt forráskódú WordPressre is érvényes ez, ugyanis a nyílt forráskódnak hála biztonsági szakemberek ezrei követhetik szinte valós időben az új és új fenyegetettségeket és foltozhatják be a biztonsági réseket. 

Viszont minél jobban bővítjük a weboldalt, a sebezhetőség annál nagyobb. Elsősorban az elavult bővítmények jelenthetnek problémát. 

Fontos szempont, hogy a WordPress biztonsága különféle biztonsági bővítmények használatával, a kétfaktoros hitelesítés alkalmazásával, biztonságos jelszókezeléssel jelentősen növelhető is. 

Pro és kontra érvek az ez egyedi fejlesztésnél 

Az egyedi fejlesztés teljes mértékben a cég és a márka igényeire hagyatkozik, minden elem, minden funkció, a design teljes egészében a célokat és a szükségleteket veszi figyelembe. De akármilyen szabadságot is ígér, bőven akadnak hátrányai, mert lassabb, komplexebb, drágább – és sokszor hosszú távon bizonytalanabb megoldás. Vegyük át részletesen az érveket.

Az egyedi weboldal előnyei 

1. Magasabb teljesítményt adhat 

A saját fejlesztésű weboldal egyik legnagyobb előnye, hogy teljesen az adott vállalkozás igényeire szabható. Minden funkció, dizájnelem és felhasználói élmény egyedi, nincs kötve előre meghatározott sablonokhoz vagy bővítményekhez.  

Ez különösen fontos lehet, ha egyedi arculati elemeket vagy szokatlan dizájn-megoldásokat szeretnénk alkalmazni, vagy olyan speciális funkcionalitásra van szükség, amelyeket sablonokkal vagy bővítményekkel nehéz lenne megvalósítani. 

2. Gyorsaság 

A sablon alapú rendszerek, például a WordPress, rengeteg általános funkcióval és kóddal érkeznek, amelyek nem mindig szükségesek. Ez a „bloat” lassíthatja az oldalt, különösen, ha túl sok bővítményt használunk. Egy saját fejlesztésű weboldal esetén: 

  • Csak a szükséges kód kerül az oldalba, ezáltal csökkenhet az oldal betöltési ideje. 
  • A gyorsabb weboldalak jobb helyezést érhetnek el a keresőmotorokban, és növelhetik a felhasználói elégedettséget. 
3. Kisebb támadási felület 

A WordPress és hasonló platformok népszerűségük miatt gyakran célpontjai hackereknek, rosszindulatú behatolóknak, akik a rendszer (illetve elsősorban a bővítmények) ismert sebezhetőségeit próbálják kihasználni.  

Egy saját fejlesztésű weboldal esetén a biztonsági kockázatok minimalizálhatók, mivel a kód alapjai nem publikusak és nem ismertek széles körben. Emellett testre szabott biztonsági megoldások építhetők be, amelyek kifejezetten az adott projekt igényeire szabottak. 

4. Integrációs lehetőségek 

Ha a weboldalnak más rendszerekkel, például CRM-ekkel, ERP-kkel, online fizetési rendszerekkel vagy más egyedi szoftverekkel kell együttműködnie, a saját fejlesztésű megoldás sokszor előnyösebb, mivel az integrációk testreszabottan, az adott rendszerhez igazítva készülhetnek el. Az adatok kezelése szintén biztonságosabb és hatékonyabb lehet.

Az egyedi weboldal hátrányai 

1. Időigényes fejlesztési folyamat 

Míg egy reszponzív sablon weboldal akár órák alatt élesíthető, addig az egyedi fejlesztés esetén heteket vagy hónapokat vehet igénybe, amíg a weboldal elkészül, működőképes, publikálásra kész állapotban átvehetjük.  

A fejlesztőknek ilyenkor mindent az alapoktól kell felépíteniük, folyamatosan kommunikálva az ügyféllel, hogy minden az egyedi céloknak megfelelően valósuljon meg, és természetesen rengeteg tesztelésre is szükség van, hogy bizonyos legyen, a weboldal működőképes és biztonságos. 

2. Drágább 

Az egyedi fejlesztés szinte minden esetben nagyobb költségvetést követel, mint egy sablon weboldal elkészítése, még akkor is, ha utóbbihoz is igénybe veszünk profi fejlesztői segítséget. 

Fontos szempont az is, hogy az egyedi fejlesztésű weboldalakat manuálisan kell karbantartani és frissíteni a legújabb biztonsági és technológiai szabványoknak megfelelően. Ha új funkciókat szeretnénk hozzáadni, vagy bármilyen módosítást kell végezni, az szintén extra fejlesztési költségekkel jár, mivel nem állnak rendelkezésre egyszerűen telepíthető bővítmények az egyedi kódhoz. 

3. Nehezebben karbantartható 

A weboldal egyedi karbantartás mellett képes üzemelni, amihez szakemberre van szükség. Míg a sablonos honlap esetében a frissítések és a karbantartás nem igényel különösebb beavatkozást, addig az egyedi weboldal esetén szinte mindent manuálisan kell a fejlesztőknek elvégezni. 

Az egyedi fejlesztések esetén nagyobb az esély arra is, hogy a kód idővel elavulttá válik, és az új technológiákhoz való adaptálás jelentős erőforrást és plusz időt igényelhet. 

4. Függőség a fejlesztőktől 

Ugyan az egyedi fejlesztés által megszabadulunk a harmadik féltől (WordPress közösségtől, bővítmények fejlesztőitől stb.) való függőségtől, cserébe ugyanakkor nagyon is rá leszünk utalva a weboldal eredeti készítőire, az ő szaktudásukra és elérhetőségükre. 

Az egyedi kód miatt az oldal karbantartásához és frissítéséhez gyakran szükség van a fejlesztő csapatra, akik a kódot írták. Ha a fejlesztő vagy csapat elérhetetlenné válik, nehéz lehet új szakembert találni, aki érti és képes kezelni a meglévő egyedi kódot. Ez megnehezítheti, de akár lehetetlenné is teheti az oldal fejlesztését, további használatát, és megnehezíti a migrációt (az adatok elköltöztetését egy másik rendszerbe) is. 

A WordPresshez és más sablonmotorokhoz számtalan dokumentáció, fórum és közösségi támogatás érhető el. Egyedi fejlesztés esetén ezek a források nem állnak rendelkezésre, minden problémát a fejlesztőknek kell megoldaniuk, és az egyedi kód miatt kevesebb lehetőség van mások tapasztalatainak kihasználására.

Sablon vagy egyedi fejlesztés: melyiket válasszam? 

A sablon alapú rendszerek gyors és költséghatékony megoldást nyújtanak kisebb vagy akár közepes projektekhez vagy akkor, ha nincs szükség egyedi funkcionalitásra. Ha kiemelten fontos a teljes kontroll, hogy ne függjünk harmadik féltől, ha teljesen egyedi funkcionalitást szeretnénk, akkor jobb döntés lehet a saját fejlesztés. 

Bár a saját fejlesztésű weboldalak nagyobb kezdeti beruházást igényelhetnek, hosszú távon biztosíthatják a rugalmasságot, biztonságot, teljesítményt és egyediséget, amelyek nélkülözhetetlenek lehetnek egy komolyabb projekt vagy márkaépítés esetén.  

A választás attól függ, hogy mik a pontos üzleti célok, mekkora a rendelkezésre álló költségvetés és időkeret, és mennyire van szükség egyedi megoldásokra. 

Az egyedi fejlesztés sok előnnyel jár, de nem minden vállalkozás számára a legjobb megoldás. Költségesebb, időigényesebb, és nagyobb függőséget jelent a fejlesztő csapattól.  

Az ilyen projektek sikeressége nagymértékben múlik a pontos igényfelmérésen, a megfelelő fejlesztők kiválasztásán és a hosszú távú tervezésen. Ha a projekt komplexitása indokolja, az egyedi fejlesztés hosszú távon meghozhatja a várt eredményeket, de kisebb vagy gyorsan elkészíthető projektek esetében egy sablonmotor gazdaságosabb választás lehet.