Internet domain név bejegyzés és fenntartás szabályai közvetlenül a közdomainek alá
I. Fejezet
A regisztrálás általános szabályai
1. Általános rész
A regisztráló szervezet határozza meg a hazai közdomainek körét, alkotja meg a hazai közdomainekbe történő regisztráció Szabályzatát és ellenőrzi annak betartását. A regisztráló szervezet a regisztrációval kapcsolatos általános szabályozásában és egyedi döntéseiben mindenkor figyelembe veszi a témával kapcsolatban megszületett joghatályos követelményeket, így különösen a vonatkozó törvényeket, államigazgatási rendeleteket és határozatokat, illetve jogerős bírósági ítéleteket. A regisztráló szervezet fenntartja a jogot, hogy szabályozását és eljárását bármikor módosítsa, esetleges új követelményekhez igazítsa.
A regisztráló szervezet a Szabályzatban meghatározott korlátok között garantálja, hogy közvetlenül a közdomainek alá regisztrált nevek, mint Internet domain nevek időkorlát nélkül fennmaradnak és használhatók mindaddig, amíg az Igénylő a Szabályzatban foglaltaknak a maga részéről eleget tesz.
1.2 Közdomain: A hu elsőszintű, továbbá a Szabályzat III. fejezetében felsorolt második szintű domainek. Jelen Szabályzat kizárólag közvetlenül a közdomainek alá történő Internet domain nevek regisztrálására terjed ki.
1.3 Regisztrátor: Olyan Internet szolgáltató, amely az Internet Szolgáltatók Tanácsának tagja és amelyhez a regisztráló szervezet az Internet domain nevek bejegyzésével és fenntartásával összefüggő ügyintézést, az Igénylőkkel való kapcsolattartást delegálta. Az Igénylő bármely Regisztrátorhoz fordulhat.
1.4 Igénylő: Közvetlenül valamely közdomain alá Internet domain nevet bejegyeztetni, illetve fenntartatni kívánó természetes vagy jogi személy.
1.5 Szabályzat: A jelen szabályzat, amely minden Igénylőre és Regisztrátorra vonatkozik. A Regisztrátor alkalmazhat a Szabályzatnál részletesebb, bővebb (üzlet)szabályzatot, de a Szabályzattal ütköző szabályozást nem alkalmazhat.
1.6 Igénylőlap: Az Igénylőnek a valóságnak megfelelően és szabályosan (formailag és tartalmilag helyesen) ki kell töltenie az Igénylőlapot, különösen annak "kötelező" rovatait. Az Igénylőlapot az Igénylő természetes személynek, illetve szervezet esetén a szervezet aláírási joggal bíró felelős vezetőjének kell aláírnia. Az Igénylőlap kitöltött, aláírt eredeti hiteles példányát a Regisztrátorhoz kell eljuttatni. Az Igénylőlap űrlapja bármely Regisztrátornál díjtalanul beszerezhető, illetve a hálózatról letölthető.
1.7 Adminisztratív felelős: Az Igénylőlapon megjelölt adminisztratív felelős jogosult az Igénylőt a regisztrációval, a név és a hálózat használatával kapcsolatos ügyekben képviselni, ami kiterjed, de nem korlátozódik a név, illetve a nyilvántartott adatok módosítására, aktualizálására. Az Igénylőnek küldött hivatalos értesítéseket az általa kitöltött Igénylőlapon szereplő adminisztratív felelős postai címére kell ajánlott levélben küldeni. Az adminisztratív felelős személye csak az eredeti Igénylő természetes személy által vagy az Igénylő szervezet aláírási joggal bíró felelős vezetője által aláírt új Igénylőlap benyújtásával módosíttatható.
1.8 Speciális nevek: Az Internethez
kapcsolódó olyan speciális nevek (pl.: arpa, edu, ac, gov, mil, net, org,
or, com, co, ind, pp, priv, info, biz, iskola, ftp, www, ns, dns, mx, int,
tm, nui, firm, store, web, arts, rec, nom), amelyek általában fenn vannak
tartva, esetleges kiadásukat csak a regisztráló szervezet egyedi döntés
alapján hagyhatja jóvá. A speciális nevek aktuális listája a regisztráló
szervezet WWW szerverén megtalálható.
2. Névválasztásra vonatkozó
formai szabályok
2.1 A név legalább 2 karakterből álljon és ne legyen több 24 karakternél. Ettől eltérő név csak különösen indokolt esteben és csak a regisztráló szervezet egyedi határozata alapján regisztrálható. Ajánlott a legalább 5, de legfeljebb 10 karaktert tartalmazó név választása.
2.2 A névben használható karakterek
2.3 A név elején és végén csak
betű vagy numerikus karakter állhat.
2.4 A numerikus karakterrel kezdődő
nevek használatát az RFC1035 nem ajánlja, ezért működőképességükért vagy
a használatukból adódó károkért a regisztráló szervezet minden felelősséget
elhárít!
3. A domain működőképességére vonatkozó kritériumok
3.1 Az igény benyújtásakor az igényelt nevű domainre vonatkozóan már az Internetről állandó összeköttetéssel, folyamatosan elérhetők legyenek és működjenek az alábbi szolgáltatások (gépek):
3.2 Az elsődleges és másodlagos
domain név szerverek egymástól független hálózati elérhetőséggel és tápellátással
rendelkezzenek.
3.3 A zóna SOA rekordja szintaktikailag hibátlan legyen.
3.4 A domain működőképességére vonatkozó
kritériumok teljesítése érdekében célszerű, ha az Igénylő a számára Internet
elérést nyújtó szolgáltatóhoz fordul tanácsért, információért, illetve
igényét a szolgáltatóval egyezteti.
4. A regisztráció elutasítása
4.1 A Regisztrátor vagy a regisztráló szervezet a regisztrációs kérelmet elutasíthatja. Ennek oka kiterjed, de nem korlátozódik arra, ha
4.2 A Regisztrátor elutasító
döntése ellen az Igénylő a regisztráló szervezethez fellebbezhet. Fellebbezését
a Regisztrátor tobábbítja a regisztráló szervezethez. A regisztráló szervezet
első fokú döntése megfellebbezhető, másodfokú döntése megfellebbezhetetlen.
4.3 A Regisztrátor ugyanakkor tanácsot
és segítséget adhat az Igénylőnek ahhoz, hogy a követelményeket teljesíteni
tudja.
5. A név védelme
5.1 Egy név nem tartozhat több Igénylőhöz, egy bizonyos név csak egyetlen Igénylő számára regisztrálható.
5.2 Az Igénylő az általa regisztráltatott, illetve használt névről bármikor lemondhat, a név ekkor a regisztráló szervezetre száll vissza. A nevet az Igénylő senki másra át nem ruházhatja.
5.3 Nevet csak azonnali használat céljára lehet kérni, előre (pl. a Szabályzat szerinti feltételek teljesüléséig) lefoglalni nem lehet.
5.4 Bármely nevet az azt időben előbb igénylő számára kell regisztrálni és a név a továbbiakban ehhez az Igénylőhöz tartozik a következő eseteket kivéve:
5.5 Az igénylés időpontja az, amikor
a Regisztrátor az Igénylőtől az adott névre vonatkozó Igénylőlapot átveszi.
6. A név fenntartásának felmondása
6.1 A Regisztrátor szabadon dönthet valamely név fenntartásának felmondásáról, ugyanakkor az Igénylő bármely Regisztrátorhoz fordulhat a név fenntartása érdekében.
6.2 A Regisztrátornak a név fenntartás
felmondásáról az Igénylő adminisztratív felelősét és a regisztráló szervezetet
egyidejűleg írásban kell értesítenie. Az Igénylőnek 60 nap áll rendelkezésére,
hogy valamely Regisztrátorral a név fenntartásáról megállapodjon. A regisztráló
szervezet garantálja, hogy ezen türelmi idő alatt a név használható marad
és jogfolytonosan az Igénylő használhatja. Amennyiben az Igénylő a fenntartásról
a felmondást követő 60 napon belül egyetlen Regisztrátorral sem állapodik
meg, akkor a nevet a regisztráló szervezet visszavonja.
7. A regisztrált név visszavonása
7.1 Nevet csak a regisztráló szervezet vonhat vissza. Ha a visszavonás nem felmondás következménye (amelyről az Igénylőt a Regisztrátor értesíti), akkor a visszavonásra vonatkozó döntésről a regisztráló szervezetnek az Igénylő adminisztratív felelősét 60 nappal a visszavonás végrehajtása előtt írásban értesítenie kell.
7.2 A regisztrált nevet a regisztráló szervezet visszavonja, ha:
8. A Regisztrátornak fizetendő díjak
8.1 A Regisztrátor az adminisztrációval kapcsolatos tevékenysége fedezésére az Igénylőktől valamely név regisztrálásáért egyszeri regisztrációs díjat és fenntartásáért rendszeres használati díjat szedhet. A díjakat a Regisztrátorok egymástól függetlenül, szabadon állapítják meg, és díjrendszerüket nyilvánosságra kell hozniuk.
8.2 Közös érdek, hogy a nyilvántartott
adatok pontosak, aktuálisak legyenek, ennek érdekében a használati díj
hivatott fedezni az Igénylőlapon szereplő adatok módosításának, aktualizálásának
költségeit is, ezért külön díjat a Regisztrátor nem számíthat fel.
9. Egyéb szabályok
9.1 A regisztráló szervezet és a Regisztrátorok valamely név használatával kapcsolatos bármely jogvitát maguktól elhárítanak: valamely név regisztráltatása és használata az Igénylő felelőssége. Ha az Igénylő egy nevet jogtalanul használ, úgy a névről való lemondás érdekében egyedül vele szemben léphet fel az, akinek ehhez érdeke fűződik.
9.2 A regisztráló szervezet és a Regisztrátorok fenntartják a jogot, hogy az Internet regisztrációs szokásoknak megfelelően a velük közölt bármely információt nyilvánosan kezeljék.
9.3 Az Igénylő által megnevezett adminisztratív felelősnek magyarországi postai címmel kell rendelkeznie és magyar nyelvű kommunikációra képesnek kell lennie.
9.4 Az Igénylőnek a valós adatokkal kitöltött és cégszerűen aláírt Igénylőlapot el kell juttatnia a Regisztrátorhoz.
9.5 Az Igénylő az Igénylőlap benyújtásával egyben kijelenti, hogy
10.1 Annak érdekében, hogy a jelen szabályozás követelményei fokozatosan a bevezetést megelőzően kiadott minél több névre nézve is teljesüljenek, bármely névre vonatkozó módosítási igény csak akkor szolgálható ki, ha a név Igénylője gondoskodik a jelen szabályzat követelményeinek teljesítéséről.
10.2 A Regisztrátorok 1999. december 31-ig kötelesek pótlólag beszerezni a hozzájuk tartozó, és a jelen szabályozás életbelépését megelőzően közvetlenül a .hu alatt nevet kapott Igénylőktől azok adószámát vagy ha azzal nem rendelkeznek, akkor a hivatalos bejegyzésük számát. Ezt az adatot el kell helyezniük az ISzT által fenntartott (jelenleg kialakítás alatt lévő) közös adatbázisban.
10.3 Jelen szabályozás 1998. december
8-án 24:00-kor lép hatályba.
II. Fejezet
Közvetlenül a hu TLD alá történő regisztrálás speciális szabályai
11. Az Igénylőre vonatkozó kritériumok
11.1 Közvetlenül a .hu TLD alá domain nevet csak Magyarországon, magyarországi székhellyel hivatalosan bejegyzett, illetve cégnyilvántartásba vagy azzal azonos értékű hivatalos nyilvántartásba vett szervezet vagy egyéni vállalkozó kaphat.
A névre jogosultak köre kiterjed a következőkre:
11.2 Az Igénylőnek a magyarországi hivatalos bejegyzését tanúsító dokumentum másolatát el kell juttatnia a Regisztrátorhoz.
11.3 Az Igénylőnek az Igénylőlapon
meg kell adnia az adószámát vagy ha ezzel nem rendelkezik, akkor a nyilvántartásba
vételi bejegyzés számát.
12. Névválasztásra vonatkozó tartalmi szabályok
12.1 Az igényelt névnek dokumentummal igazolhatóan összefüggésben kell lennie az Igénylővel. Az Igénylőnek az igazoló dokumentum másolatát el kell juttatnia a Regisztrátorhoz.
12.2 A Szabályzat 11.1 a) - b) pontjai szerint jogosult Igénylő számára regisztrálható nevek:
a) az Igénylő szervezet Magyarországon nyilvántartásba vett teljes vagy rövidített megnevezése (magyar vagy angol vagy indokolt esetben a szervezettel szorosan összefüggő más idegen nyelven),
b) az a) pontban leírt megnevezésből eredeztethető rövidítés: kezdőbetűkből összeállított mozaikszó, vagy az egyediséget leginkább képviselő szó vagy szavak
12.3 A Szabályzat 11.1 a) - c) pontjai szerinti jogosult Igénylő számára regisztrálható nevek:
a) a Magyar Szabadalmi Hivatal által az Igénylő, mint jogosult számára lajstromozott védjegy, mint karaktersorozat (szó, szavak)12.4 Ha valaki saját jogán a jelen szabályzat szerint egy bizonyos névre jogosult lenne, akkor felhatalmazhat egy, a Szabályzat 11.1 a) - c) pontjai szerinti feltételeknek megfelelő Igénylőt, hogy az az adott nevet a saját számára domain névként bejegyeztesse. Az Igénylőnek el kell juttatnia a Regisztrátorhoz az eredeti jogosult jogosultságát bizonyító dokumentumok és a felhatalmazás másolatait.b) a Magyar Szabadalmi Hivatalban (MSzH) az Igénylő által védjegyeztetésre bejelentett, de még nem lajstromozott megjelölés, mint karaktersorozat (szó, szavak), feltéve, hogy a bejelentéssel kapcsolatban az MSzH a következő három feltétel együttes meglétét megállapítja: 1. a bejelentési díj befizetése megtörtént, 2. a bejelentés másnak korábbi jogával nem ütközik, 3. a bejelentés nem esik a nyilvánvalóan nem lajstromozható kategóriába. A regisztrációs szervezet az Igénylő által megadott adatok (ügyszám, benyújtó neve, megjelölés) alapján maga kéri ki az MSzH állásfoglalását. Az ilyen alapon regisztrált névre az Igénylő jogosultsága megszűnik, ha az MSzH végül a megjelölés lajstromozását elutasítja.
c) a Magyar Szabadalmi Hivatal által lajstromozott védjegy, mint karaktersorozat (szó, szavak), ha az Igénylő a védjegy jogosultjától származó írásbeli felhatalmazást mutat be arra vonatkozóan, hogy a védjegy az Igénylő számára domain névként bejegyzésre kerülhet
d) az Igénylő nevére Magyarországon hivatalosan nyilvántartásba vett nyilvános terjesztésű sajtótermék megnevezése, amely a sajtótörvény szerint időszaki lapnak minősül
e) az Igénylő nevére az Országos Rádió és Televíziótestület által hivatalosan nyilvántartásba vett rádió- vagy televízióállomás megnevezése
f) az Igénylő nevére Magyarországon hivatalosan nyilvántartásba vett utazási iroda megnevezése
g) a d) - f) pontban leírt megnevezésből eredeztethető rövidítés: kezdőbetűkből összeállított mozaikszó, vagy az egyediséget leginkább képviselő szó vagy szavak
12.5 A megnevezésben lévő ékezetes karakterek helyett a domain névben azok ékezet nélküli megfelelője használandó. Több szóból álló megnevezés domain névként való használata esetén egybeírás vagy kötőjeles elválasztás alkalmazható. (Példák célszerűen választott nevekre: mol, magyar-hirlap, bpbank.)
12.6 A Regisztrátor vagy a regisztráló szervezet elutasítja a regisztrációs kérelmet, ha más szervezetek érdekeit nyilvánvalóan sértőnek (megtévesztőnek, alaptalanul kizárólagosságot sugallónak) találja az adott nevet éppen az adott Igénylő számára regisztrálni, azonban sem a Regisztrátor sem a regisztráló szervezet nem vállal felelősséget arra vonatkozóan, hogy minden ilyen esetet felismer és minden ilyen kérelmet elutasít.
12.7 Csak speciális, a megjelölt kör versenysemleges képviseletére igazolhatóan felhatalmazott Igénylő számára, illetve további regisztrációs célokra vannak fenntartva a következő nevek önmagukban:
III. Fejezet
Közvetlenül a második szintű közdomainek alá történő regisztrálás speciális szabályai
13. Az Igénylőre vonatkozó kritériumok
13.1 Az Igénylő bármely hazai vagy
külföldi természetes vagy jogi személy vagy jogi személyiség nélküli társaság
lehet.
14. Névválasztásra vonatkozó szabályok
14.1 A regisztráló szervezet jelenleg a következő második szintű közdomaineket nyitotta meg:
co.hu, org.hu, info.hu, priv.hu, sport.hu, tm.hu.
14.2 Valamely Igénylő bármely második szintű közdomain alá kérhet neve(ke)t, azonban a választásnál ajánlott figyelembe venni, hogy ezek milyen felhasználói csoportok kiszolgálásának szándékával jöttek létre. Ilyenek pl.:
14.4 A tm.hu közdomainba csak a
Magyar Szabadalmi Hivatal által az Igénylő, mint jogosult számára lajstromozott
védjegy, mint karaktersorozat (szó, szavak) kerülhet. A név a védjegyből
úgy keletkeztethető, hogy ékezetek nélkül, kisbetűkkel írva karakterről
karakterre át kell írni. Ha ilymódon véletlenül két egyforma név keletkezne,
akkor az igényt később benyújtó számára a név már csak kötőjel és sorszám
(pl. név-2) toldalékkal ellátva regisztrálható.
Igénylőlap
Közcélú Internet domain név igényléshez
(A kötelezően kitöltendő rovatok vastagon szedve, egy Igénylőlapon csak egy név kérhető!)
A kért név:
Új igény, vagy korábbi módosítása? Ha módosítás, akkor az oka:
Jelölje be, hogy mely domain(ek) alá kéri a regisztrációt (egy Igénylőlapon egyet):
O hu O co.hu O org.hu O priv.hu O info.hu O sport.hu O tm.hu
Ha közvetlenül a hu alá kéri a nevet, akkor sorolja fel a közvetlenül a hu alatt már meglévő domain neveit (ha van ilyen):
az Igénylő adószáma (vagy a hivatalos bejegyzés száma):
az Igénylő teljes neve (magyarul):
a szervezet megnevezése angolul:
az Igénylő postai címe:
jogi státusza:
telefonszáma:
telefaxszáma:
az Igénylő által kijelölt
adminisztratív kapcsolattartó személy
neve:Az Igénylőlap benyújtásával egyben kijelentem, hogy
postai címe:
telefonszáma:
telefaxszáma:
e-mail címe:
Mellékelem a következő dokumentumokat:
____________________________________________________________________________________
Igénylőlap technikai melléklet
(kitöltéséhez célszerű a Regisztrátorral egyeztetni)
Az Igénylő által kijelölt technikai kapcsolattartó személy
neve:
postai címe:
telefonszáma
telefaxszáma:
e-mail címe:
NIC-handle:
Az elsődleges név szerver
neve:
IP címe:
A másodlagos név szerver neve:
IP címe:
a Regisztrátor neve:
____________________________________________________________________________________
Minta a 12.3.b vagy a 12.4 pont
szerinti felhatalmazásra
Felhatalmazás
Alulírott ...(személy név)... a(z) ...(felhatalmazó szervezet neve, címe)... képviseletére feljogosított személy felhatalmazom a(z) ...(felhatalmazott neve, címe)... , hogy a(z) ...(igényelt domain név)... internet domain nevet a saját számára bejegyeztesse.
Dátum
Cégszerű aláírás
____________________________________________________________________________________